Orsha Konyhája
Sütés, főzés gyorsan és egyszerűen, vagyis Orsha módra

Az eszközök

 

A legfontosabb konyhai eszközök a kések. A kezdő és a gyakorlott háziasszony kedvét semmi nem veheti el úgy a főzéstől, mint a botszerű kések, amivel nemhogy vékonyan felvágni valamit nem lehet, de még egy sárgarépa megpucolása is komoly nehézségekbe ütközik.

Szóval a konyhában legyen 3 kés, egy kicsi hámozó (5-6 cm pengehossz), egy közepes pengéjű „mindenre jó” (10 cm pengehossz) és egy nagy (kb. 15-20 cm pengehossz). És természetesen egy késélező.

Az sem baj, ha félévente késeinket felkeresünk egy szakembert, aki precízen pengeélesre élezi eszközeinket.

 

Aztán szükségünk lesz még néhány konyharuhára. Legalább 3-ra, mert ugye egy használatban, egy a mosásban, egy a vasalásban.

 

Kell még legalább 2 fakanál is és egy nagyobbacska fa vágódeszka. Mondom FA. Ugyanis a fának megvan az a jó tulajdonsága, hogyha normálisan elmosogatjuk (mosogatószeres enyhe súrolás), akkor nem telepednek meg rajta a baktériumok, mert egy határig van egy öntisztuló folyamata. Ennek ne kérdezzétek a biológiáját, de valahol olvastam és tény, hogy a legmarkánsabb hagyma és hússzeletelés után a kezem még jócskán büdi, a fa eszközökön nem érezni már a szagot.

 

Szükségünk lesz még egy szűrőre, egy merőkanálra, két fazékra és egy lábosra. (A fazék a magasabb peremű jószág, a lábas a laposabb, nagyobb alapterületű.) Természetesen fedőre ezekhez és nem árt, ha van egy serpenyőnk is. 1-2 műanyag tál is hasznosnak bizonyulhat és egy kisebb tepsi is megkönnyíti a dolgunkat.

 

Kezdetnek így ez már egy elég jól felszerelt konyhának bizonyul, főleg, ha van egy normális tűzhelyünk is. Az évek során még úgyis annyi vackot fogunk venni és kapni, hogy időnként ne legyünk restek selejtezni a kopott, törött eszközök között.

 

A gépek

 

Nem csoda, hogy külön részt szentelek ennek, hiszen a modern háztartási gépek nagyon megkönnyítik a konyhában DOLGOZÓ személy munkáját.

 

Ha választanom kellene, melyik legyen az első, én a botmixert ajánlanám. Egyszerűen és gyorsan lehet vele dolgozni és alig kell valamit mosogatni utána. Sok étel elkészítésénél jelent hatalmas segítséget – ki lehet vele váltani a felettébb macerás passzírozást – és a legkisebb konyhában is elfér. Ja és nagyon olcsó.

 

Ha valaki a konyhabűvészeten belül a cukrászat felé is kacsingat (ki nem?), annak kötelező eszköz a kézimixer. Általában két féle adapter (szár) jár hozzá, a habverő és a dagasztó. Mindkettőnek jó hasznát vesszük a sütik elkészítésekor.

 

Hasznosság szempontjából – amilyen gyakran én használom a saját eszközeimet – a következő gépeket kaphatjuk még karácsonyra, szülinapra, stb.:

 

Darálók:

-         én egy Moulinex típusú kávédarálóval készítem kristálycukorból a porcukrot vagy 10 éve. Ezzel az évek során szerintem már több ezer forintot spóroltam meg, hiszen a porcukor kb. kétszer-háromszor annyiba kerül, mint a kristálycukor, ráadásul mindig csak annyit darálok, amennyire szükségem van, így nem bosszankodom a kővé lényegült porcukron. Ja, és mákdarálásra is tökéletes, csak találd el a megfelelő arányt a mák és a cukor között.

-         Húsdaráló – akár kézi, akár gépi, nagyon fontos, hogy FÉMBŐL legyen a háza és a belseje (az a spirális izé is, ami a húst viszi előre), a kése és a tárcsája amúgy is fémből készül. Messziről kerüljük el a vákumos talpú csodákat, mert már az első használatnál azt vesszük észre, hogy fixen lerögzített masinánk
1. az asztal másik végébe csúszott;
2. a harmadik tekerés után felcuppant az asztalról és nem hajlandó újra rögzülni.
Ráadásul ezek általában műanyagból készülnek. Én 5 évig próbáltam vele dolgozni, az első év után darált húst vettem a hentesnél.
Szóval ha kézi húsdarálót akarsz, menj ki egy piacra és ott nézz körül. Ott még fogsz kapni régi, hagyományos darálót, pont olyat, amilyet a nagymamád konyhájában is láthattál.
Ha elektromos húsdarálót szeretnénk, a legfontosabb, hogy erős legyen a motorja. Egy Moulinex HV3-as húsdaráló boldog tulajdonosa vagyok kb. 10 éve. Ennek 150watt a névleges teljesítménye és fémből van a teljes húsdaráló része. Ezzel a legmócsingosabb húsokat is meg tudom darálni. Ráadásul olyan plussz adapterei is vannak, mint diódaráló, zöldségszelő, reszelő, kolbásztöltő és citrusfacsaró. Nem volt olcsó mulatság, de számomra megérte az árát, hiszen így már megoldottam a dió, a száraz kenyér darálásokat is.

-         Dió-, mákdaráló: ha mechanikusat veszel, csakis fémházasat. Ez is beszerezhető még a piacon, esetleg a mamád padlásán a dédié…

 

Kenyérpirító: Imádom, de soha sem lehet elég nagy. Általában 2-3 menet kell, hogy mindenkinek elég jusson a pirítósból.

 

Konyhamérleg: Melegen ajánlott annak, aki cukrászkodásra adja a fejét. Nekem az a régi tolósúlyos, mechanikus van. Tökéletesen elégedett vagyok vele. Persze lehet, hogy a digitális is jó, de még nem volt hozzá szerencsém.

 

Sajtreszelő: Nekünk kézi van, tökéletes…

 

Szendvics és egyéb sütők: Előbb-utóbb úgy is meglep vele valaki, akár akarod, akár nem…

 

Mikrosütő: A melegítésen kívül nem használom másra, igaz, van egy hiper-szuper  tűzhelyem. Tehát én csak a legegyszerűbb modellt ajánlom. Ha nincs sütőd, akkor a grillezős modellben nagyszerű melegszendvicset és pizzát lehet sütni.

 

Fritőz: Az élet nagy kérdése, kell vagy nem kell fritőz a konyhába? Döntsd el. Ebben a pillanatban én nem használok, de ha a piacra dobnák azt a modellt, amiről tuti biztos le lehet mosni az olajat, lehet, hogy megvenném…

 

Hiper-szuper mindent tudó háztartási robotgépek: Ha nem kaptál ilyet az esküvődre, úgyis meglep vele a férjed egy karácsonyra. Jól mutat a kamra legfelső polcán. Ha nem veszed ki a dobozból nem is porosodik.

 

A FŰSZEREK

 

Akár a konyha dísze is lehet egy szép fűszertartó, de sokkal fontosabb, hogy mit teszel bele. Ahogy egyre többet és egyre magabiztosabban főzöl, egyre több és több fűszert mersz használni. Van egy barátom, aki beleszagol az fővő ételbe és még beledob egy kis ezt meg azt, ahogy érzi. A végeredmény mindig kellemes összhang az ételek ízében.

 

Az alapok, vagyis amelyek nélkül nem tudsz elindulni:


só: a jódozott tengeri sót ajánlom, ennek a legjobb az élettani hatása. Egy megfigyelés tőlem: ha sót váltasz, ne automatikusan sózz, minden fajta só más „erősségű”.
bors: több féle van, érdemes velük kísérletezni. Az alap  készletedben legyen egész fekete, őrölt fekete és őrölt fehér. Aztán kipróbálhatod a durvára tört színes borsot és a többit, amit kapni lehet. Az igazi ínyencek a frissen őrölt borsra esküsznek, és valljuk meg, jól mutat egy kecses borörlő a konyhában. Ha tartós jószágot akarunk, figyeljünk arra, hogy fémből legyen a szerkezete.
piros paprika: erős és édes. A bolti helyett próbáljunk meg háztól venni. A házi őrlésű színe, íze magasan veri a boltit. És valószínűleg kevesebb „egyéb” anyagot tartalmaz. A piros paprikát sötét tároló dobozban tartsuk, így hosszú ideig megőrzi szép színét.

 

Asztali nézet